Kediler Neden Suyu Sevmez?

kediler-neden-suyu-sevmez

Kediler insanlar tarafından çok fazla ilgi gören canlılardan biridir. Kedilerin kendilerine özgü özellikleri nedeni ile haklarında pek çok araştırma yapılır. Bu sevimli canlıların suyu neden sevmediği de merak edilen konulardan biridir. Bilindiği üzere kediler su ile temas etmekten hoşlanmazlar. Ancak musluğu açtığınız zaman hemen yanınıza koşarak akan sudan su içmek isteyebilirler. 

Kediler Banyo Yapmayı Neden Sevmez?

Kedi sahipleri kedilerine banyo yaptırmak isteyebilir ama bazı kediler bu durumdan nefret eder ve kaçacak delik ararlar. Çoğu zaman bir kediye banyo yaptırmak son derece zordur. Su sesinin şiddetlendiğini duydukları anda ise ortamı terk etmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Kedilerin suya karşı gösterdikleri bu tepkinin tam olarak neden olduğu bilinmez. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki kediler suyu sevmez ve temas etmekten hoşlanmaz. Kedilerin suyu neden sevmedikleri ile alakalı olarak birtakım tezler bulunur. Hayvan davranışı uzmanları kedilerin neden suyu sevmedi ile ilgili bazı araştırmalar gerçekleştirir.

Kedilerin Su Sevmemesinin Nedeni Avcı Ataları mı?

Kedilerin binlerce yıl önce yaşamış olan avcı ataları genellikle kurak ortamlarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu dönemde kediler su kaynaklarını yalnızca susuzluk ihtiyaçlarını gidermek adına kullanmışlardır. Fakat kediler suyun içerisine girerek banyo yapmamışlardır. Evcilleşme aşamasında su kaynaklarından uzak kalmaları kedilerin suya karşı reaksiyon geliştirmelerine neden olmuş olabilir.

Bilindiği üzere kedilerin tüyleri oldukça sık bir dizilime sahiptir. Tüyler ıslandığı zaman ağırlaşma meydana gelir. Ağırlaşma meydana gelmesi durumunda kediler rahat hareket edemez. Bu durumda kediler doğadaki avcılara karşı savunmasız olduklarını düşünebilirler. Tüylerinin suya değdiğinde ağırlaşmasını deneyimlemeleri nedeni ile sudan nefret ediyor olabilirler. Kediler her zaman atik özellik gösterir. Ancak ıslandıkları zaman bunu gerçekleştirmek son derece zordur.

Kedilerin Banyo Yaptırılması Doğru mu?

Kediler kokulara karşı insanlardan çok daha hassastır. Bu nedenle musluk suyundan gelen kimyasal kokular kedilerin rahatsız olmasına neden olabilir. Bunun yanında şampuanlar da kedileri rahatsız eden kokulara sahiptir. 

Kediler yapıları gereği temiz hayvanlardır. Düzenli olarak kendilerini yalarlar ve özel tükürük sistemleri sayesinde kendilerini temizlerler. Kedilerin tükürük yapıları antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle sağlıklı ve kendini yalayan bir kedinin yıkanmasına gerek yoktur. Veteriner hekimleri de kedilerin yıkanmaması konusunda hem fikirdir. Ancak kediler kendilerini yalayamayacak durumda ise bir hastalığı varsa ya da çok kirli ise yıkanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kedilerin ihtiyaçları doğrultusunda banyo yaptırılırken doğru teknikler ve araçlar ile yıkanmasına özen göstermek gerekir. 

Her Kedi Türü Suya Aynı Tepkiyi mi Verir?

Kediler genellikle suyu sevmez ancak her kedi için durum aynı değildir. Suyu seven hatta su ile oynamaya bayılan kediler de bulunur. Bu tamamen kedinin karakterine göre değişen bir durumdur. Kediler suyu sevmez diye bir genelleme bulunsa da istisna durumlar da bulunmaktadır.

Kedilerin büyük bir kısmı banyo yapmayı sevmez. Ancak iş su ile oynamaya gelince buna bayılan kediler de vardır. Kedilerinizin suyu sevmesini istiyorsanız onları pozitif olarak eğitebilirsiniz. Bunun için ödül mamaları kullanabilirsiniz. Böylece su ile travmatik bir şekilde tanışmalarının önüne geçilmiş olur. Kendileri temizlemeyi ihmal etmeyen kedilerin yıkanmalarına gerek yoktur. Çok büyük yaramazlıklar yapıp kötü bir şekilde kirlenen ya da bir rahatsızlığı nedeni ile kendini yalamayı bırakan kediler yıkanabilir fakat onun dışında kedilerin yıkanmasına gerek yoktur. 

Tavsiye Edilen Yazılar