Skip to content

Renafelin Nedir?

Viyo Renafelin®, kronik böbrek rahatsızlığında kullanılan, aynı zamanda karaciğer, safra ve sindirim sistemi fonksiyonlarını destekleyen, yenilebilirliği yüksek, likit ve yeni bir üründür.

Kimler Kullanabilir?

Viyo Renafelin® sadece kedilerin kullanımına uygundur. Özellikle böbrek fonksiyonları zayıflamış kediler için sıkıntı yaratabilecek ve normal gıdalarda bulunan fosfatların seviyesini azaltma etkisine sahiptir. Böbrek yetmezliği olan çok sayıda çalışma kedilerde fosfat alımının azaltılmasının faydalarını göstermiştir ve böbrek yetmezliği olan kedilerin yaşam süresi ve kalitelerinin, almış oldukları gıdalardan gelen fosfat miktarı ile doğrudan ilişkili olduğu günümüzde yaygın olarak kabul görmektedir.

Hangi Durumlarda kullanılır?

Özellikle yaşlı kedilerin yaklaşık %50’si kronik böbrek yetmezliğinden etkilenir. KBY hastalığı toplam kedi popülasyonunun %20’sinde görülmektedir ve bu hastalık veterinere ziyaret sebebinin %10’unu teşkil etmektedir. Hastalık sebebiyle böbrek fonksiyonları zayıflamaya devam eder ve sorun geri dönülemez bir hal alır. KBY tedavi edilemez ancak klinik belirtilerin artmasını durdurmaya çalışabiliriz. Gözlemlenebilen semptomlar; iştahsızlık, kilo kaybı, aşırı su içme, aşırı idrar yapma, sık kusma ve hareketlilikte azalma şeklindedir. Dolayısıyla, kedinizin yaşı ilerlemişse ve bu semptomlardan herhangi birisini gözlemliyorsanız, hastanızın KBY olma ihtimallerini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu belirtilerden herhangi birisini gördüğümüzde bir an önce tetkiklere başlayarak kedinin umulan yaşam süresini uzatabiliriz. Maalesef bu belirtiler bazen böbrek dokusunun %75’i hasar gördükten sonra ortaya çıkar. Umulan yaşam süresini uzatma fosfateminin (kandaki fosfat tuzlarının) azaltılması, protein alımının azaltılması ve glomerular hipertansiyonun azaltılması ile sağlanabilir.

İçeriği ve Bileşeni Nedir?

Viyo Renafelin® fosfat bağlayıcılar, prebiyotik lifler, DHA / EPA, artırılmış potasyum, enginar ekstraktı ve kızılcık ekstraktı içerir. Renafelin’de bulunan kalsiyum karbonat, fosfat bağlayıcı görevi görür ve fosfatların bağırsaktaki emilimini azaltır. Dolayısıyla sınırlı seviyede fosfat içeren gıda etkisine sahiptir. Kalsiyum karbonat güvenlidir. Alüminyum bazlı bir fosfat bağlayıcı etken değildir. Alüminyum, kemik ve beyin de dahil olmak üzere vücutta çeşitli dokularda birikip ensefalopati, anemi, kemik hastalıkları gibi hastalıklara sebep olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Viyo Renafelin® beslenme desteğidir, ilaç değildir. En iyi sonuçların elde edilmesi için veteriner hekim önerisi ile kullanılmasında fayda vardır. Ürün saklama, kullanma ve tüketme koşulları kutularının üzerinde belirtilmiştir, bunlara kesinlikle uyulması gerekmektedir.

Kullanım Şekli Nedir?

Günlük toplam 20 ml’yi tek seferde veya gün içerisinde birden fazla seferde verilebilir. Bütün besin değerlerinin optimal emilimi için sabahları ilk öğünden önce saf olarak, oda sıcaklığında kullanımını tavsiye edilir. Herhangi bir beslenme diyeti ile kullanılabilir. Yemede zorluk olması durumunda şırınga ile verilebilir.