Köpeklerin Düşünme Yetisi Bulunuyor Mu?

Köpekler yıllardır bizimle yaşayan, yeri geldiğinde en değerli arkadaşlarımızdan dahi daha değerli olan canlılardır. Bazen köpeklerinizin hiç tahmin etmediğiniz davranışlar gösterdiğini görebilirsiniz. Bu durum; köpeklerde düşünmeye yetisinin bulunup bulunmadığı konusunda düşünmenize neden olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre köpeklerde gerçekten bir düşünme yetisinin olduğu tespit edilmiştir. Köpekler de aynı bizler gibi düşünüyorlar. Bu sayede insanlarla uzun süre beraber olup onlarla yoldaşlık edebiliyorlar.

İngiltere’de bulunan Sussex Üniversitesi, köpekler üzerine yaptığı araştırmalarda köpeklerin insanların söylemiş olduğu kelimeleri algılayabildikleri tespit edilmiştir. Yani; köpekler söylemiş olduğunuz bazı kelimeleri köpek düşünme gücü ile algılayıp arkasında bulunan duyguları anlayabiliyor. Bu durum sizler için garip gelebilir ancak gerçekten de olabilen bir şeydir. Bu konuda yapılan araştırmalar elbette ortaya bazı kanıtlar da çıkarmışlardır.

Köpeklerin Düşünceye Sahip Olduğunun Kanıtı

Yıllardır bilim insanları laboratuvarlarda köpekler üzerine çeşitli araştırma ve deneylerde bulunuyor. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda köpeklerin kendilerine ait düşünme ve karar verme yetilerine sahip olduğu görülmüştür. Eğer bir evcil hayvanınız varsa bunu sizler de test edebilirsiniz. Örneğin; köpeğinizin yanına giderek ona çok yakın zamanda çok uzaklara gideceğinizi söyleyin. Akabinde onun yanında bir valize eşyalarınızı toplamaya başlayın. Elinizde valiz ile kapıdan çıkın. Bu aşamada köpeğin düşünme yetisi devreye girecek ve peşinizden gitmesi konusunda onu uyaracaktır. Eğer gerçekten de gider, onu yanına almazsanız kalbi kırılıp size karşı olan sadakatinin azalmasına neden olabilirsiniz. Bu durumun bir şaka olduğunu ona göstermeli ve özür dilerek sevimli dostunuzla güzel bir gece geçirmenizi öneririz.

Köpeklerdeki IQ Seviyesi

Evcil hayvan olarak köpek edinmiş olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de köpeklerin zekaya sahip olup olmadığıdır. Bu sorunun yanıtı kesinlikle EVET üzerinedir. Köpeklerin belirli bir zekaya sahip olduğunu, içgüdüleri ile hareket ettiklerini söyleyebiliriz. Köpeklerin neden havladıklarını hiç merak ettiniz mi? Havlama genellikle kendisini tehlikeli hissettiği durumlarda tepki olarak verilen bir eylemdir. İç güdü aracıyla alınan bu eylemin bir sınırı bulunmaktadır. Köpeğiniz sizi özlediğinde, size sinirlendiğinde, size sarılmak istediğinde, mutlu olduğunda, üzüldüğünde vermiş olduğu tepkiler tamamen zekası ile ilgilidir. Köpeklerin oldukça yüksek bir IQ oranına sahip olduğunu ve bizleri çok iyi anladıklarını söyleyebiliriz.

Köpekler üzerine yapılan araştırmalar hala devam ediyor. Yaşatmak İçin var olan veteriner hekimler bu işin en temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Köpeklerde düşünme yetisi olsa da asla bir insan gibi düşünemeyeceklerini bilmeniz ve anlamanız gerekiyor. Binlerce yıldır insanlarla beraber yaşayan köpekler, insanlar gibi gelişmiş düşünme yetisine sahip olmuşlardır. Günümüzden bin yıl sonra ise nasıl bir düşünce yapısına sahip olurlar gerçekten merak konusudur.

Evcil hayvanlarınız ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda mutlaka veteriner hekiminizden destek ve bilgi almanız gerekmektedir.

Tavsiye Edilen Yazılar