Köpeklerde Saldırganlık Neden Olur?

Köpeklerde saldırganlık bir davranış bozukluğudur ve altında seratoninin yeterli salgılanmaması, anksiyeteye sebep olabilecek bir travma ya da yine seratonin ve dopaminin %90’ının salgılandığı bağırsaktaki herhangi bir flora bozukluğu ya da patolojik nedenler olabilir.

Köpeklerde saldırganlık nedenleri evcil köpek dostları olan hayvan sahiplerinin merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer alır. Köpeklerin saldırganlık eğiliminde olması hem sahipleri hem de diğer hayvanlar tarafından ciddi bir tehlike haline gelebilir. Dolayısıyla da böyle bir durum yaşıyorsanız mutlaka sorununun kökenine inerek çözüm yolu bulmanız gereklidir.

Köpeklerde saldırganlık eğiliminin erken dönemde fark edilmesi ve bu sorununun hangi nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olduğunun bulunması hem saldırganlaşan köpek hem sahibi hem de çevresindeki diğer hayvanlar için en doğrusu olacaktır. Ayrıca saldırganlığın erken dönemde tespit edilerek çözüme kavuşturulması aynı zamanda sahibi ve köpek arasındaki iletişimi de hem kuvvetli hem sağlıklı bir hale getirir.

Köpekler Neden Saldırganlaşır?

Köpeklerde meydana gelen saldırganlık belirtilerinin altında birçok farklı neden yatıyor olabilir. Dolayısıyla da köpeğinizin saldırganlığa eğilimi var ise bu eğilim hem sizin hem de diğer hayvanlar için tehlikeli bir hale gelmiş ise o halde öncelikle bu saldırganlığın temelinde yatan nedeni bulmanız gerekecektir. Nitekim temelde birçok farklı neden yatıyor olabilir. Çözüm odaklı olduğunda önce nedeni bulursanız sonrasında çözümü daha kolay olacaktır.

Köpeklerde Saldırganlık

Hastalık ve Yaralanma

Köpekler hasta olduklarında ya da yaralandıklarında fiziken bir acı ya da ağrı yaşadıkları için bu durumu saldırganlıkları ile ifade edebilir. Önceden son derece uysal bir köpek iken bir köpeğin sonradan saldırmaya, hatta ısırmaya meyilli hale gelmesi ve sürekli diş göstermesi genellikle hasta olduklarının belirtisi olur.

Genellikle uysal olan köpeklerin bir anda saldırgan bir ruh haline bürünmesi yaralanmış olma ihtimalleri de yüksektir. Köpeklerin bir yeri ağrıdığında strese girdiklerinden dolayı saldırganlaşarak ısırmak isteyebilir. Bu durumda tümör, iç kanama ve kas yırtılması gibi hastalıkların olup olmadığı konusunda mutlaka detaylı muayene yapılmalıdır.

Korku ve Sahiplenme İç Güdüsüne Bağlı Saldırganlık

Köpeklerin saldırganlaşmasının sık sebepler arasında korku ve sahiplenme içgüdüsü yer alır. Eğer bir köpek korkmuşsa ve kendisini tedirgin hissediyor ise kendini korumak için bir anda agresif bir tutum sergileyerek saldırganlaşabilir.

Köpeklerde saldırganlaşma nedenleri arasında en sık görülen neden ise sahiplenme içgüdüsüdür. Köpekler, sahiplerine koşulsuz bağlanan ve hatta sahiplerini kimse ile paylaşamayan hayvanlardır. Eğer sahibinin tehdit altında olduğunu hissederse ya da yaşam alanını korumak isterse saldırganlaşarak sahip olduğu şeylere sahip çıkar.

Zorlanmaya Bağlı Saldırganlaşma Durumu

Köpekler kolay eğitilebilir ve sevgi bağının çok kolay kurulduğu hayvanlardır. Ancak sahiplerinin isteklerini yerine getirmediğinde eğer sahiplerinden zorlanma ve ısrar görürler ise o halde agresifleşerek saldırganlaşma eğilimine geçebilirler.

Köpeklerin yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaları gerektiği için zorlanmaları ya da istedikleri bir şeyi yapmamaları gerektiği için engellenmeleri köpeklerde saldırganlık davranışlarının temel nedenlerinden birisidir.

 

 

Köpeklerde Saldırganlık Nasıl Önlenir?

Köpeklerde görülen saldırgan davranışlar yukarıda belirtilen birçok durum karşısında meydana gelebilir. Bu saldırganlıkları önleyebilmek için öncelikle saldırganlığın nedeni saptanmalıdır. Eğer temel neden hastalık ya da bir yaralanma ise öncelikle bu sağlık sorunu hemen tespit edilerek tedavi edilmelidir. Korku ve zorlama gibi konularda ise köpeklere psikolojik olarak telkin vermek ve onların tehlikede olmadığını göstererek onlara yaklaşmak en doğru yaklaşım tarzı olacaktır.

KOOLDOG ® içeriğinde bulunan valerian ve feromonların kombinasyonu, her durumda köpeğinize iyi hissettirir ve huzurlu olmasını sağlar. Köpeğinize yatıştırma ve güvende hissetmesini sağlayan mesajlar yayarak saldırganlığın önüne geçmesini sağlar.

YNC AROMATERAPİ SERİSİ köpekler için özel olarak hazırlanmış aromaterapi uçucu yağları ile sinir sistemini yatıştırır ve depresyonun önüne geçmesini sağlar. 

Köpeklerin dudaklarını yalaması, hırlaması, tüylerini kabartması ve esnemesi dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden davranışlardır. Bu durumda saldırganlığın nedeni tespit edilerek bu durum önlenebilir. Ancak bu süreç içinde köpeklere ceza vererek yaptırım uygulamak saldırganlığı önlemeyeceği gibi aynı zamanda daha da arttırabilir ve köpeklerde ani saldırganlık davranışlarının artmasına ortam hazırlar.

Synbiocure ile bağırsak florası düzenlenir. Düzenli kullanımda serotonin ve depomin salgılanmasını artırılır. Bağırsak florasında meydana gelen değişiklerden kaynaklı anksiyete ya da saldırganlığın önüne geçilmesi sağlanır.

Vetri Science Composure köpeğimizde travmanın veya davranış bozukluğunun önüne geçmek için kullanılabilir. Composure içinde bulanan L-Theanine ile köpeğinizin endişeli hissetmesini önler ve strese bağlı istenmeyen davranışları azaltır. 

 

Tavsiye Edilen Yazılar