Köpeklerde Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

köpeklerde ağız kokusu

Köpeklerde ağız kokusu, sık karşılaşılan problemlerdendir. İnsanlardakine benzer şekilde köpeklerde görülen ağız kokusu, genelde ağız içi ve dişlerde biriken bakterilerden ve hijyenin tam olarak sağlanmaması durumundan kaynaklamaktadır. Bu da ağız kokusunun oluşmasında, çoğunlukla köpeğin bakımının iyi yapılmadığına işaret edebilmektedir. Ancak köpeğin iyi bakıldığı koşullarda da yine ağız kokusu problemi oluşabilir. Ağız kokusunun nedeni genetiğe de bağlı olabilir ya da köpekte akut gelişen bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Köpeklerde ağız kokusunun nedenini tam olarak saptayabilmek için veteriner hekime başvurmak oldukça önemlidir. Ağız kokusuna neden olabilecek başlıca durumları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Dişte bakterilerin birikmiş olması, düzensiz fırçalama yapılması
 • Köpeğin hijyenine dikkat edilmemesi, kötü bakım yapılması
 • Diş etlerinde iltihaplanma olması
 • Kötü beslenme şartları
 • Ağız içerinde yaralanmalar, iltihaplanmalar ve çeşitli enfeksiyonlar
 • Midede, ciğerde ya da bağırsak gibi organlarda enfeksiyon olması durumu
 • Çeşitli iç parazitlerin varlığı
 • Böbrekte sorun olması
 • Şekerle ilgili sorunların olması (diyabet)
 • Irkla, genetikle ilgili problemler

Yukarıda sayılan nedenler, köpeklerde ağız kokusu oluşmasına neden olabilmektedir. Oluşan ağız kokusunun nedenini ve kaynağının ne olduğunu tam olarak saptayabilmek için köpekler mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçirilmelidir. Böylece doğru tanı konularak köpekler uygun şekilde tedavi görebilirler. Böylece ağız kokusu problemi çözüme kavuşturulabilir, köpekler sağlıklarını geri kazanabilir. Köpek bakmakta olan kişiler gerekli önlemleri alarak ve hayvanın bakımına özen göstererek, köpekte ağız kokusunun ortaya çıkmasını da engelleyebilirler. Köpek bakan kişilerin nelere dikkat etmeleri gerektiğine ve nasıl önlemler alabileceklerine dair öneriler aşağıdaki başlıkta ele alınacaktır.

köpeklerde ağız kokusu

Köpeklerde Ağız Kokusunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bakılan köpeklerde ağız kokusu probleminin yaşanmaması için köpek bakan kişilerin göz önünde bulundurmaları gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Köpek bakımını üstlenen kişilerin, aşağıdaki durumlara dikkat etmeleri, ağız kokusunun engellenmesi kadar, hayvanın sağlığı için de oldukça önem taşımaktadır:

 • Köpeğin bakımını ve hijyenini sağlamak için gereken uygulamaları aksatmadan yapıyor ve takip ediyor olmak
 • Haftada birkaç kere köpeğin diş temizliğinin yapılmasını sağlamak, dişlerin özel macunlarla fırçalamasını yapmak
 • Ağız kokusunu önleyebilmek adına kuru mama tercih etmek, köpeğin iyi ve sağlıklı beslenmesine özen göstermek
 • Çeşitli oyuncaklar aracılığıyla, köpeğin tükürük ve salyaları ile ağız içerisindeki bakterileri ve artıkları atmasını sağlamak
 • Köpeğin rutin kontrollerini yaptırmak, köpeği düzenli aralıklarla muayene ettirmek
 • Aşılarının düzenli bir şekilde yaptırılması ve takibinin yapılması 
 • YNC Oral Cure bir fısla 24 saat tertemiz bir nefes sağlar. Lipozom teknolojisi sayesinde diş etine sıktığınız küçücük bir miktar bile anında mukoza altına girerek iyileşmeyi kaynağından sağlar. Böylece dostunuzun nefesi 24 saat boyunca ferah kokarken, diş ve diş eti hızlı bir şekilde iyileşme başlar.
 • ProDen PlaqueOff® mamasının üzerine dökerek köpeğinizin ağız sağlığını koruyabilirsiniz. ProDen PlaqueOff® %100 doğal, organik ve benzersiz yosun içeriği ile ağız kokusuna neden olabilecek plakların giderilmesini sağlar.

YNC Oral Cure, postbiyotikli lipozomal ağız ve diş bakım ürünüdür. Sprey, diş etine sıkılır sıkılmaz tüm ağızda bir film tabakası oluşur ve bu koruyucu film tabakasının etkisi 24 saat sürer. Yutma ve tükürük ile etki kaybı yaşanmaz. Sprey, antienflamatuar, antiseptik ve antitartar özelliğe sahiptir. Ağız florasını korumada benzersiz etkisiyle tannaz, 6 haftalık kullanımda diş taşlarında gözle görülür etki sağlar.

ProDen PlaqueOff®, plak birikimini, tartar oluşumunu azaltmak ve ağız kokusunu iyileştirmek için klinik deneylerde gösterilen, seçilmiş doğal deniz yosunu içeren patentli bir yem takviyesidir.

Yukarıdaki durumlara dikkat edilmesi sonucunda, köpeklerde ağız kokusu oluşumu önlenebilmektedir. Ancak hijyenin ve bakımın iyi bir şekilde yapılmasına ve gerekli özenin gösterilmesine rağmen köpekte oluşan ağız kokusu, bir iç hastalığa da işaret ediyor olabilir. Bu nedenle düzenli kontroller hayatı önem taşımaktadır. Özellikle önlenemeyen ve nedeni anlaşılamayan ağız kokularının sebebini anlamak için veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

Tavsiye Edilen Yazılar