Kediler Neden Tırmalar?

Kediler sahiplerine sadık olmalarının yanı sıra oldukça da eğlenceli canlı türleri arasında yer alırlar. Doğaları gereği oynarken, ya da sizin fark etmeden yaptığınız hareketleri doğadaki yaşantılarıyla bağdaştırıp bu hareketleri sizin amacınızdan farklı algıladığında, zaman zaman ısırmaları ile beraber tırmalama huyları ortaya çıkabilir. Bu yazımızda sizlere “kediler neden tırmalar?” sorusuna cevaplar vereceğiz.

Kediler agresif hareketler sergiledikleri zamanlarda tırmalama eylemi içerisine girebilirler. Tırmalama durumumun ortaya çıkması, kedilerin sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Kediler tırmalama eylemi ile vücutlarının tamamında germe ve sırt kaslarında oluşan gerginliği en aza indirme avantajını elde ederler. Ayrıca kediler tırmalama işlemleri ile pençelerinin dış katmanlarında sergiledikleri enerjiyi artırırlar. Böylelikle pençelerinin alt kısımlarında bulunan keskin katmanlar ortaya çıkar. Kediler, ellerine geçirmiş oldukları herhangi bir oyuncakta tırmala içgüdülerini daha çok geliştirirler.

Kediler Tırmalama Huylarından Nasıl Vazgeçer?

Kediler zaman zaman birçok nedene bağlı olarak tırmalar. Bu anlamda kediler içgüdüsel olarak alanını işaretleme amaçlı veya yine içgüdüsel olarak tırnaklarını törpüleme amaçlı tırmalama eylemi içerisine girebilirler. Kedilerin tırmalama huyundan vazgeçirmek oldukça güçtür. Ayrıca tırmalama huylarından vazgeçirmek, kedilerin sağlığı açısından da doğru bir alternatif değildir.

Kedilerde tırmalama özellikle ev içerisinde bulunan eşyalardan dolayı sahibi açısından hoş olmayan durumlar ortaya çıkarabilir. Kedilerin tırmalamasından kaynaklı olarak eşyaların deforme olması, ev içerisinde bulunanların huzurunu kaçırır. Bu neden ile tırmalama huyunun en aza indirilmesi ve ev içerisinde eşyaların zarar görmemesi için bazı alternatifler veya kediler için özel olarak üretilen alternatifler değerlendirilebilir.

Kedilerin Tırmalaması İçin Uygun Eşyalar Nelerdir?

Kedilerin tırmalama zamanlarında zararı en aza indirmek için tırmalama işlemi için üretilen parçalar pet shoplar tarafından alıcısına ulaştırılır. Tırmalama döneminde olan kediye alternatif sağlamak için öncelikle tırmalama tahtası/ağacı en ideal seçimdir. Tırmalama tahtası/ağacı alırken, kedinin yaşı büyük bir önem taşıdığından, yetişkin ve egzersiz yapan bir kedi için sağlam bir tırmalama ağacı alınmalıdır.

Tırlama tahtası/ağacı, kedinin normal olarak tırmalamış olduğu yerin yakın bir bölgesine yerleştirilmeli ve kedi tırmalamış olduğu yer yerine tırmalama tahtasını/ağacını seçtiğinde ödül bisküvisi/maması ile ödüllendirilmelidir.

Kediler Tırnaklarını Neden Tırmalar?

Kediler için tırmalama bölgeyi belirlemenin en doğal yöntemleri arasında yer alır. Kediler tırmalama işlemleri sonrasında oldukça etkili bir esneme hareketi kazanırlar. Tırmalama hareketlerini yalnızca eşyalara karşı değil kendi tırnaklarına karşı da yaparlar. Böylelikle tırnaklarının daha sivri ve keskin olmasını sağlarlar. Ayrıca tırmalama ile bırakacakları fiziksel işaretlerin yanı sıra hormonal salgılar/feromonlar da üretilir.

Tırmalama Alanını Nasıl Değiştiririz?

Öncelikle tırmalanmasını istemediğimiz bölgeyi temizliyoruz. Temizleme işleminde koku gidericilerden veya doğal sabunlardan yararlanabiliriz. Böylelikle eşyalardan kedilerin pati ile bıraktıkları ”bölge mesajlarını” temizliyoruz.

Kool Kat Home Spreyi temizlediğimiz alana sıkıyoruz. Kedilere ”mutluluk” ve ”güven” sinyalleri vererek tırmalamasını önlüyoruz. Gerekli oldukça spreyi kullanmaya devam ediyoruz.

Tırmalama kedilerin doğasında bulunduğu için mutlaka tırlama tahtası alıyoruz. Tırlama tahtasını kedinin eski tırmalama alanına yakın yerleştiriyoruz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar