Kedide Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Bilindiği üzere sağlıklı kediler tüy döker ve bu durum etrafta kedi tüylerinin bulunmasına neden olur. Kediler tüy değişimini sağlayabilmek adına bahar aylarında iki kez tüy dökmektedir. Tüy dökme durumunun sağlıklı kediler açısından normal olduğunu ifade edebiliriz.

Kedi tüy dökülmesi her ne kadar normal bir durum olarak bilinse de çeşitli durumlarda tüy dökülmelerinin ardından çeşitli sağlık sorunları bulunabilir. Kedi sahipleri, kedilerindeki tüy dökülmelerini önleyebilmek için çeşitli yöntemler kullanabilir.

Kedide Tüy Dökülmesi Nedir?

Daha önce de ifade edildiği üzere mevsim geçişlerinde kedilerin tüy değişimi adına tüylerin dökmesi gerekir. Bu durum, kedi sahiplerinin en çok ilgisini çeken meseleler kapsamında yer almakta ve tüy dökme nasıl önlenir sorusunun gündemde bulunmasına neden olmaktadır.

Kedide Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedilerin tüy dökülmesinin engellenebilmesi adına genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilen yöntemlerin bulunduğunu söyleyebiliriz:

  • Kedinizi sık sık tarayın
  • Kedinizi düzenli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçirin
  • Kedinizin yeterli miktarda su içmesini sağlayın

Bu yöntemlerin her biri kedi tüy dökülmesinin önlenebilmesi adına önemlidir. Kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmesi noktasında da bu yöntemlerin kullanılması gerektiğini ifade etmek gerekir.

Kedinizi Düzenli Aralıklarla Sağlık Kontrolünden Geçirin

Kedilerin çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalması onların tüy dökmelerine neden olabilir. Bu durum kedi tüy dökülmesi kapsamında kedi sahiplerinin veteriner hekimlerinden destek almasını zorunla hale getirebilir. Kedinizi düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirerek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenebilir ve bir hastalık tespit edilmesi durumunda veteriner hekimin kediyi tedavi etmesini mümkün hale getirebilirsiniz. Erken müdahale bazı hastalıklarda olumsuz durumun meydana gelmesini engelleyebildiği için kritik öneme sahiptir.

Kedinizi Düzenli Olarak Tarayın

Kedilerin tüy dökmesinin engellenmesi adına kullanılabilecek bir diğer yöntem, kedilerin düzenli olarak taranmasıdır. Bulunulan ortama daha az tüy dökülmesi noktasında kedilerinizi düzenli bir şekilde tarayabilir ve bu sayede kedinizin çok daha konforlu bir şekilde yaşantısını sürdürmesini olanaklı hale getirebilirsiniz.

Kedinizin Yeterli Miktarda Su İçmesini Sağlayın

Kedilerin tüy dökme dönemlerinde suya ihtiyacı olabilmektedir. İhtiyaç duyulan su miktarı kadar su tüketilmemesi, kedilerin çok daha fazla tüy dökmesine neden olabilir. Kedi tüy dökülmesine karşı uygulanması gereken en önemli yöntemlerden birisi olan yeterli miktarda su tüketimi, kedilerin çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamaları adına da önemlidir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yöntemlerin her biri, kedilerin daha az tüy dökmelerini sağlamaktadır. Kedi sahiplerinin bu hususları bilmesi ve kedilerinin konforlu ve huzurlu yaşayabilmeleri için ellerinden geleni yapmaları gerekir.

Ync Derma Cure ile tüy dökülmesini azaltabilirsiniz. İçerdiği teknolojiler ile hızlı etkinlik sağlar ve kedinizin rahatlamasını hedefler. Kullanım kolaylığı sayesinde uygulamadan yaşanan zorlukları yok eder. Sağlıklı kan akışını sağlayarak dökülmeyi azaltır, tüy yapısını güçlendirir.

Kedilerde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi olan “Kedide Tüy Yumağı” blog yazımıza göz atmak için tıklayınız…

Tavsiye Edilen Yazılar